T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ayrancı Anadolu Lisesi

Haberler

Nis

Faaliyet:

19 Nisan 2019 tarihinde okulumuzda icra edilen ve Biyoloji Öğretmeni Tuba Tolungüç tarafından verilen “Sıfır Atık” konulu eğitim

 

Organize Edenler:

Md.Yrd.Hasan Sonat

Biyoloji Öğretmeni Tuba Tolungüç

 

Program:

10 Nisan 2019 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde verilen “EÇBS-Entegre Çevre Bilgi Sistemi” ve “Sıfır Atık Projesi” seminerine iştirak eden Md.Yrd.Hasan Sonat ve Biyoloji Öğretmeni Tuba Tolungüç tarafından, benzer eğitim okulumuz öğretmenlerine ve okul çalışanlarına 19 Nisan 2019 tarihinde okulumuzun toplantı salonunda verilmiştir.

 

Eğitim alan sınıf öğretmenlerimiz ayrıca bu eğitimi ve bilgileri kendi sınıflarına da Nisan 2019 ayı içerisinde verecektir.

Nis

22.04.2019 tarihinde Anadolu Diyabet Vakfi çalisani Suna Demirgöz,  Okulumuz Rehberlik Servisinin organizasyonuyla ögrencilerimize Diyabet Hastaligi ve hastalığı önleme konusunda bilgilendirici sunum yapmistir. Kendisine teşekkür ederiz.

Nis

Nis

Nis

Ayrancı Anadolu Lisesi olarak bu sene Çankaya Okullar Arası Tiyatro Şenliği´ne beş oyunla katılıyoruz. Şenlikte yer alan oyunlarımızdan "Ayı" ve "Bir Evlenme Tekliifi" isimli oyunlarımız 16 Nisan 2019 günü Atatürk Anadolu Lisesi´nde sergilendi. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize , maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen başta okul müdürümüz Sayın Melike Yetim olmak üzere idarecilerimize teşekkür ederiz.

Nis

Okulumuz Rehber ögretmeni Türkül Akın ve Çince öğretmeni Duygu Sarikaya rehberliginde, 11F ve 12E sinifindan Hukuka ilgi duyan ögrencilerle birlikte, 17.04.2019 tarihinde 11.00-12.00 saatleri arasinda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ziyaret edilmis, konuyla ilgili akademisyenden bilgi alinmistir. Kisa bir kampus gezisinden sonra okula dönülmüştür. Katkisi olanlara tesekkür ederiz.

Nis

Okulumuzda gerçekleştirdiği Ağız ve Diş Sağlığı sunumu için Diş Doktoru Talha Karlı ve ekibine teşekkür ederiz.

Nis

Mrt

Okulumuz 21 Mart Nevruz Bayramını büyük bir coşkuyla kutladı.

Yapılan tören sonrası Nevruz Bayramı hakkında bilgi verildi. Şiirler okundu, mani atışmaları yapıldı, boyalı yumurta ve dilek ağacı etkinliği , geleneksel nevruz ateşi eşliğinde gerçekleştirildi. Ayrıca müzik, dans, spor etkinlikleri, çeşitli yarışmalar kutlanan bayramı daha da şenlendirdi.

Törende emeği bulunan Türk dili ve Edebiyatı öğretmenlerimize, Beden Eğitimi zümresine, Müzik öğretmenimiz Aysun İşsever´e, Görsel Sanatlar öğretmenlerine ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Mrt

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümü okulumuzda yapılan törenle anıldı.Müd.Yrd.Hasan Sonat´ın başkanlığında, Program danışmanlığını Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni´miz Yıldıray Süt´ün yaptığı törende Fizik Zümresinden Ali Çiper,Hamza Koç ve Bayram Mete Felsefe Zümresinden Deniz Öztürk,Ebru Uslu,Resim zümresinden Rezan Takaz ve Aycan Alkan, Müzik Zümresinden Pelin Gedik görev aldılar. 11E ,11F ve 10F sınıflarından öğrencilerin gerçekleştirdiği törende Çanakkale Savaşı sırasında yaşanan olaylar dinleyicilere hüzünlü anlar yaşattı.Tören türkülerle sona erdi.

Mrt

12 Mart, millî şairimiz Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mızın TBMM tarafından kabulünün 98. Yıl dönümüdür. İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır. İstiklal Marşı; Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk milletinin verdiği ölüm kalım mücadelesini, Türk milletinin bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, bayrak sevgisini, vatanımızın güzelliğini dile getiren bir şiirdir.

12 Mart  İstiklal Marşı’nın 98.kabul yıl dönümü ile milletin sesi Mehmet Akif ERSOY’u anmak için okulumuz çok amaçlı salonunda tören düzenlendi.

 Tören okulumuz çok amaçlı salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini anlatan öğretmen ve öğrenci konuşmalarının ardından Mehmet Akif Ersoy’u anlatan slayt gösterisi yapıldı. Program “İstiklal Marşı Oratoryosu” ile devam etti.Tören, okul korosunun sözleri Mehmet Akif Ersoy’a ait olan ‘’Ezelden Aşinanım’’ isimli şarkıyı  seslendirmelerinin ardından  “ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN.”  dilekleriyle sona erdi.

Mrt

11 Mart 2019 Pazartesi günü  Gazi Üniversitesi Fen Bilgisi Eğitimi bölümü öğretim görevlilerinden Prof Dr. Mahmut SELVİ tarafından okulumuz öğretmenlerine TÜBİTAK 4004 4005 4006 projeleri konularında eğitim verildi. Sayın hocamız Mahmut SELVİ´ye vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

Mrt

02 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan "2019 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı " başvuruları 11-22 Mart 2019 tarihleri arasında okulumuz müdürlüğüne yapılacaktır. Klavuzu okumak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

KLAVUZ

Mrt

Ayrancı Anadolu Lisesi öğrencileri Arda Mavi ve Zeynep Dikle geçtiğimiz yıl 49. Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında Türkiye Finaline kalarak Bilişim Alanında Türkiye Birinciliği elde etmişlerdi. 

İşaret dili bilmeyenler, işitme-konuşma güçlüğü çeken bireyler için geliştirilen; işaret dilini gerçek zamanlı olarak sese çeviren yapay zeka uygulaması  "SESGORİTMA" ile öğrencilerimiz bu yıl Uluslararası Intel ISEF yarışmasında Tübitak ile birlikte Amerika´da ülkemizi temsil edecekler.

Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.

Mrt

    Görsel Sanatlar Kulübümüz sanat eğitimini yerinde görmek için Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Anabilim Dalına 18 öğrenci 2 danışman öğretmen eşliğinde düzenlenen geziye katıldı.

   Okulumuz Görsel Sanatlar öğretmeni Rezan TAKAZ’ın da aralarında arasında bulunduğu “Gazinin İzinde 25.Yıl Plastik Sanatlar Sergisi”ni ilgi ile izleyen öğrencilerimiz daha sonra Araş. Gör.Tuğba ÇELEBİ’ nin eşliğinde bölümün atölyeleri gezdirilip, bölüm hakkında bilgiler aldılar.

   Her bir ana sanat dalı atölyelerinde üniversite öğrencilerinin nasıl sanat eğitimi aldıklarını birebir yakından görme imkanları oldu.

  Heykel bölümü Öğr.Gör.Necmettin YAĞCI heykel sanatı ve yaptıkları çalışmalarla ilgili  değerli bilgilerini bizlerle paylaştı. Gazi Üniversitesine bizlere gösterdikleri yakın ilgiden dolayı ayrıca teşekkür ederiz.